
Dejtr rvid trtnete
A falu ltezsrl az els rsos emlk 1255-bl val. IV. Bla kirly 1255. augusztus 16-n Vcon kiadott oklevele emlti Dehter kzsget, amely Vadkerttel s Szentlrinccel hatros. A telepls azonban mr jval korbban ltezett, amit a templom melletti si temetben tallt kbalta s az lomdomb dlben elkerlt bronzfejsze is igazol.
A XIII. szzad vgre a kivltsgos falvak egsz sora jtt ltre az orszgban. Ilyen Dejtr is. Ezek a teleplsek mezvrosi rangra emelkedtek. lkn a br llt, amelyet a jobbgykzsg vlasztott. A fldesr hatsga alatt lltak, aki az egyszerbb peres gyek elintzst a brra ruhzta t.
A XIV. szzadbl val az els olyan rsos emlk, amelybl kitnik, hogy ki a falu fldesura. 1397-ben a Losonci csald birtokban volt, fldesura Losonci Istvn. 1397-ben meghalt. Felesge Vesenyi Orsolya Dejtrt testvrnek Vesenyi Lszlnak ajndkozta. A XIV. szzadbl val az els dejtri vezetknv is. A Hazai Oklevltr 150. oklevelnek egyik alrja Alexandr de Dehter.
A falu rvid ideig volt a Vesenyi csald birtokban. A XV. szzad elejn mr Zsigmond kirly a tulajdonosa, aki pnzgyi adssgai fejben elbb Reychel Pter krmcbnyai kamara grfnak, majd 1436-ban Gyrgy esztergomi rseknek zlogostotta el.
1438-ban az rsek rkadomnyknt megkapta Dehtr mezvrost. Ettl kezdve a jobbgyfelszabadtsig az esztergomi rsek birtokban volt.
A mohcsi csata – 1526. augusztus 29. – meghatrozta a XVI. szzadi Magyarorszg lett. 1541-ben Budt is elfoglalta a trk. Ettl az idtl kezdve a portyz trk katonk tbbszr is fldltk a krnyk falvait. Vrdai Pl rsek a Drgelyvr katonit a krnykbeli falvak jobbgyaival egsztette ki.
1551-ben a jobbgylevelek szerint a vrvdk kztt kt dejtri jobbgy is megtallhat.
Szondi Gyrgy 1552. jlius 6-tl 9-ig vdte a trk ellen Drgelyvrat. A vr eleste utn a krnyk a trk csapatok prdjv vlt. A szzad vgre, tmeneti idre felszabadult, de a helyzet nem vltozott, st romlott. Addig csak a trk, ettl kezdve a csszri csapatok is dltak, fosztogattak a vidken. gy trtnhetett meg, hogy a hajdani mezvros a XVII. szzad vgre puszta Dehterr, Dejtr pusztv vlt.
A trk kizse utn az rsek elsdleges feladata a falu jrateleptse volt. 1709-ben mr szlt teleptettek.
A Rkczi szabadsgharcban ngy dejtri katonrl is szl a krnika, kzlk hrom gyalogos s egy lovas hajd.
Az 1715-s sszers szerint 33 jobbgycsald lakja. A XVIII. szzadban jelents vltozs llt be a gazdasgi letben is. Az llattenyszts mellett a nvnytermeszts kerlt eltrbe. A fllendls a lakossg ltszmnak emelkedsben is megmutatkozott. Az rbrrendezs is jelents lps volt. Rgztette a jobbgyterheket, megszntette az ttekinthetetlen, sokszoros tlkapsokat, nvekedett a biztonsgrzet. A szzad vgre a falunak 755 lakosa lett.
A XIX. szzadban tovbb fejldtt, gyarapodott a falu. Ezt a fejldst a szabadsgharc s a hrom tzvsz lelasstotta, ugyanakkor a jobbgyfelszabadts jelentsen felgyorstotta.
Az I. vilghbor a dejtri nptl is megkvetelte az emberi s anyagi ldozatot is. Az I. vilghbort lezr bkeszerzds alapjn az Ipoly hatrfoly lett. Dejtron hatrrsg kapott helyet. Az rs rszre 1920-24 kztt felplt a laktanya.
A falu letben a harmincas bkevek hoztk a legnagyobb fellendlst. A lakossg szma jval 2000 fl emelkedett, tmeneti idre megsznt a falu hatrkzsg jellege is.
A II. vilghbor is sok dejtri ldozatot kvetelt. Sok csaldapa s fi nem trt vissza az orosz frontrl. Az oroszok 1944. december 9-n jelentek meg elszr a faluban. 1945-ben fldoszts volt. A prmsi birtokot Vadkert, Patak s Dejtr laki kztt osztottk szt.
1956-ban a forradalmi lelklet nemzetrsg csatlakozott a szabadsgharchoz s rvid tnykedse alatt biztostotta a falu rendjt s nyugalmt.
A 60-as vek elejn az erszakos szocializls kvetkeztben a fldterlet szvetkezeti tulajdonba kerlt. Ltrejtt a termelszvetkezet, majd a 70-es vekre Vadkert, Patak s Dejtr hatrbl ltrehoztk a Magyar-Csehszlovk-Bartsg Mezgazdasgi Termelszvetkezetet. Ezzel egy idben Patak s Dejtr kzsg kzs tancsot hozott ltre. A 60-as vektl kezdve llandan cskkent a falu lakossga, amely napjainkban is tart.
Az 1990. szeptember 30-n lezajlott els szabad vlasztsok kvetkezmnyeknt floszlott a termelszvetkezet, megszntek a tancsok. A tancsok helyett a falu lett az nkormnyzat irnytja, amely polgrmesterbl s 9 kpviselbl ll.

|